Anasayfa  |  Künye   |  Haberler  |  İletişim

Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Yazım ve Yayın İlkeleriSOBİDER

BEŞERÎ VE SOSYAL BİLİMLER DERGİSİ

YAYIN İLKELERİ

SOBİDER Beşerî ve Sosyal Bilimler Dergisi, aylık olmak üzere yılda 12 sayı yayımlanan uluslararası hakemli bir dergidir. Gerekli görüldüğü takdirde ek sayılar düzenlenebilir.

 1. SOBİDER Beşeri ve Sosyal Bilimler Dergisi’nde yayımlanmak üzere gönderilen yazılar, daha önce yayımlanmamış olmalıdır. Sosyal bilimler alanında yazılan her makale, çeviri, söyleşi ve tanıtım yazılarına yer verilir. Kongre bildirileri ve konferans metinleri, yayımlanmamış olma şartıyla kabul edilir.

 2. SOBİDER Beşeri ve Sosyal Bilimler Dergisi’ne yazı gönderilebilmesi için www.sobider.com adresinden Makale Takip Sistemi’ne üye olunması ve makalelerin buradan gönderilmesi gerekmektedir. Eklenen yazılarda isim veya yazarın kimliği ile ilgili bilgilere yer verilmemelidir. Yazarlarına ait bilgiler, yayın aşamasında editör tarafından eklenir.

 3. SOBİDER Beşeri ve Sosyal Bilimler Dergisi’nde Türkiye Türkçesi’nin yanı sıra diğer Türk lehçeleri ve diğer dillerde yazılmış yazılara da yer verilmektedir.

 4. Dergimize gönderilen yazılar, TDK Yazım Kılavuzu’na uymak zorundadır. Yayın Kurulu tarafından yazının bütünlüğünü etkilemeyecek düzeltmeler yapılabilir.

 5. Dergimizde yayımlanan yazılarda ileri sürülen görüşler yazarlarına aittir. Yasal, hukuksal, ekonomik ve etik sorumlulukların muhatabı yazardır.

 6. Makaleler yayınlanması için alanındaki iki hakeme gönderilir. Hakem raporlarından biri olumlu, diğeri olumsuz olduğu takdirde, yazı, üçüncü bir hakeme gönderilebilir veya Yayın Kurulu, hakem raporlarını inceleyerek nihai kararı verebilir.

 7. Dergide yayınlanacak yazıların tasarım, uluslararası indekslere tanıtımı, DOI numarasının satın alınması noktasında hakem sürecinden geçen makalelerden 225 tl ücret alınmaktadır. Söz konusu ödemeyi yapmayan makaleler yayınlanmaz. Hakem sürecini geçemeyen makalelerden böyle bir ücret talep edilmez.

YAZIM KURALLARI VE SAYFA DÜZENİ

 

 1. Başlığın tamamı büyük harf, Times (Times New Roman), 11 punto olmalıdır. Yazar adı  küçük, soyadı büyük harfle yazılmalıdır.

 2. Yazının başında Türkçe-İngilizce Özet (Abstract) ve anahtar sözcükler bulunmalıdır. Özet, makalenin bütün önemli noktalarını vurgulamalı ve en fazla yüz elli sözcük olmalıdır.

 3. Metin içinde göndermeler ad, basım yılı ve sayfa numarası olarak parantez içinde belirtilmelidir. Örnek: (Özcan 1997: 619).

 4. Yazı karakteri, Times (Times New Roman) olmalı ve yazılar 11 punto, 1,15 satır aralığıyla yazılmalıdır. Sözcük aralarında, nokta ve virgül işaretlerinden sonra bir harflik boşluk bırakılmalıdır. Sisteme eklenecek yazıların sayfa düzeninin ayrıca şu değerlere uygun bir biçimde yapılmış olması gerekir:

 5. Yararlanılan kaynaklar metin sonunda kaynaklar bölümünde 11 punto ve yazar soyadı sıralamasına göre alfabetik olarak ve küçük yazılmalıdır. Kaynaklar, bir yazarın birden fazla yayını olması halinde, yayımlanış tarihine göre sıralanmalıdır.

Kâğıt Boyutu: A4 Dikey (Makalede yatay sayfalara yer verilmemelidir).

                       Üst Kenar Boşluk:  3 cm

                       Alt Kenar Boşluk:  3 cm

                       Sol Kenar Boşluk:  3 cm

                       Sağ Kenar Boşluk: 3 cm

                       Yazı Tipi: Times New Roman

Yazı Boyutu: Başlıkta ve metinde 11, özetlerde 11 ve dipnotlarda 10 punto

Paragraf Aralığı: Önce 6 nk – sonra 0 nk

Paragraf Girintisi: Metinde İlk Satır (First Line) 1 cm, dipnotlarda Asılı (Hanging) 0.4 cm

Satır Aralığı: Metinde 1.15, dipnotlarda 1

 

 

Gelişmiş Arama


Duyurular

  4.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 03-05 MAYIS 2018 tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 4.ASOSCONGRESS 'e davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. www.asoscongress.com

  Sempozyumda kabul edilen bildirilerin özetleri sempozyum özet kitabında yayınlanacak, bildirilerin tam metinleri elektronik kitap olarak yayınlanacaktır.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç: 15.11.2017
  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 10.03.2018
  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 15.03.2018
  Kongre Kayıt ve Ödeme Son Tarih: 30.03.2018
  Kongre Programını İlanı: 09.04.2018
  Kongre Başlangıç Tarihi: 03.05.2018
  Kongre Bitiş Tarihi: 05.05.2018

  Tam Metin Son Gönderme: 04.06.2018

  free discount coupons open abortion pill reviews


  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri