Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Romandan Tiyatroya: Orhan Kemal
Türk Edebiyatının önemli yazarlarından Orhan Kemal, en etkili yapıtlarını 1950’li yıllar ile 1970’li yıllar arasında çıkarmış, yapıtlarını özellikle toplumcu gerçekçi izlek üzerine kurgulamıştır. Orhan Kemal’in yapıtlarında en dikkat çekici özellik, kahramanlarının kendi iç dünyalarındaki çatışmaları ve onlardaki yoğun duygu birikiminin konuşma örgüsü ile ortaya çıkmasıdır. Bu özellik kuşkusuz, yapıtlarının gerek tiyatroya, gerekse sinemaya rahatça uyarlanabilmesini sağlayan başlıca etkenlerdendir. Bekçi Murtaza, 72. Koğuş, İspinozlar (Devlet Kuşu), Arkadaş Islıkları, Eskici, Müfettişler Müfettişi (Üçkağıtçı) Muammer Muammer ve Tersine Dünya adlı romanları, bu özelliklerinden dolayı romandan tiyatroya uyarlamış ve hala çeşitli sahnelerde canlandırılmaya devam etmektedirler. Bu arada ‘Bekçi Murtaza’ oyunundaki Bekçi Murtaza karakteri Türk Tiyatrosu içinde önemli bir yere sahiptir. Yazarın, yine bir diğer romandan uyarlama eseri olan ‘Arkadaş Islıkları’ adlı oyun ise aşk üzerinden yaşamın sorgulanmasını yoğun tiyatral kodlarla aktarabilmekte, bu yapısı gereği de tiyatromuzda kendine özgü bir yeri temsil edebilmektedir.

Keywords
Orhan Kemal, uyarlama, Arkadaş Islıkları, Bekçi Murtaza

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri