Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MEVLÜT SÜLEYMANLI’NIN GÖÇ ADLI ROMANININ GURBET KAVRAMI BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ
Gurbet kavramı yalnızca memleketinden uzakta kalmanın yarattığı çeşitli ruh hallerinden doğan garipliğe karşılık gelmez. Gurbet, en temel anlamda mekânsal bir yer değiştirme sürecidir. Belli başlı nedenlerle başlayan bu süreç, gurbet ve sıla döngüsü içerisinde hareket eder. Döngü, gurbete çıkma nedeni, kararı, hazırlık evresi, gurbet yolculuğu, gurbet, sıla ve geride kalanların yaşadıkları psikolojik hallerden meydana gelir. Mevlüt Süleymanlı’nın üç bölümden oluşan ve art zamanlı olarak kurulan Göç adlı romanında da yüzyıllar önce atalar yurdundan doğuya göç eden Karakelle boyunun ata topraklarına dönmek için batıya doğru yaptıkları göç serüveni anlatılmaktadır. Bu makalede de yaşanan göçün gurbet sürecinde nasıl ele alındığı, göçün birey üzerinde yarattığı etkiler tespit edilerek değerlendirilecektir.

Keywords
Mevlüt Süleymanlı, Azerbaycan Edebiyatı, gurbet, göç, göçebelik, yerleşik hayat.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri