Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İSTANBUL’DA EĞITIM GÖREN AZERBAYCAN UYRUKLU ÖĞRENCILERIN SOSYO-KÜLTÜREL UYUM SORUNLARI
Bu çalışmada İstanbul’da eğitim gören Azerbaycan uyruklu öğrencilerin sosyo-kültürel uyum sorunları ele alınmıştır. Azerbaycan Türkiye’de en fazla göçmen öğrencisi bulunan ikinci ülke konumundadır. Etnik köken, dil ve kültür açısından aynı değerleri paylaşmalarına rağmen, bu öğrencilerin İstanbul gibi büyük bir şehirde karşılaştıkları sosyal sorunlar araştırmamızın temel problemini oluşturmaktadır. Makalede söz konusu öğrencilerin Türkiye’yi seçme nedenleri ve Türkiye ile ilgili görüşleri tartışılmaktadır. Uluslararası öğrenci göçü kapsamında incelenen bu konular, ‘Kesişen Fırsatlar’, ‘İtme Çekme’ ve ‘Ağ’ kuramları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Neticede, öğrencilerin İstanbul’da en çok bürokratik sorunlar yaşadığı, toplumsal uyum konusunda ise ciddi sıkıntı yaşanmadığı tespit edilmiştir.

Keywords
Uluslararası öğrenci göçü, göç teorileri, sosyo-kültürel uyum, üniversite.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri