Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İNSAN OLMAK NE DEMEKTİR? : İSLAM DİN ÖĞRETİMİ İÇİN KUR’AN’DAN BİR BAKIŞ
Varlık dünyasında ayırt edici bir yere sahip olan insanın kendine özgü nitelikleri vardır. Pek çok bilim dalı insanı tanıma adına önemli olan ve insanın varlık şartları olarak adlandırılan bu nitelikler üzerinde yoğunlaşmış ve insana dair özgün bir tasvir elde etmek için çabalamıştır. Bu çabaların yansımalarına din eğitimi alanında da rastlamak mümkündür. İngiliz teorisyen Michael Grimmitt’in ‘Dinden Öğrenme Yaklaşımı’ isimli önerisi de benzer bir çabanın ürünüdür. Bu yaklaşım ‘İnsan olmak ne demektir?’ gibi temel bir soru sorarak, bu soruya alınacak cevaplar ekseninde din eğitimi ortamlarını yeniden düzenleme çağrısında bulunmuştur. ‘İnsan olmak ne demektir?’ sorusuna Kur’an’ın verdiği cevaplardan birisi de müttaki kavramı iledir. Bu nedenle çalışmamızda müttaki kavramı şemsiye kavram olarak belirlenmiş ve müttakileri konu alan Kur’an ayetleri makale kapsamında incelenmiştir. Müttakilerin belirlenen nitelikleri, insan felsefesi çalışmalarına ışık tutan Aristoteles, İbn Bacce ve Takiyettin Mengüşoğlu gibi filozofların görüşleri ekseninde analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda müttakilerin Kur’an’da yer verilen özellikleriyle insanın varlık şartları arasında bir uyum olduğu gözlenmiştir.

Keywords
İslam Din Öğretimi, Dinden Öğrenme Yaklaşımı, Varlık Şartları, Müttaki.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri