Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


FOLKLORİK BİR DEĞER OLAN HALK HEKİMLİĞİNİN KAYNAKLARINA GÖRE TÜRKİYE’DEKİ BAZI İCRA ŞEKİLLERİ
Halk hekimliği, geçmişi çok eskilere dayanan geleneksel tıp olarak adlandırılabilir. Halk hekimliği, deneyimler ve tecrübeler neticesinde öğrenilen ve icra edilebilen bir hekimliktir. Halk hekimliğinin, modern tıbbın gelişmediği dönemlerde, toplumun ihtiyaçlarına önemli ölçüde cevap verdiği söylenebilir. Halk hekimliği, toplumunun inançlarından, geleneğinden ve deneyimlerinden beslendiği için kültürün bir ürünü / yansıması olarak değerlendirilebilir. Dolayısıyla her geçen gün gelişme ve yayılma ortamı bulmuş ve kültürel bir unsur olarak günümüze kadar gelmiştir. Bitki çeşidi ve zenginliği bakımından önemli bir coğrafyada yer alan Türkiye, halk hekimliğinin, önemli bir kolu veya yardımcısı olan aktarlığın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Halk hekimliği, aktarların tecrübesinden ve bilgisinden faydalanmış ve icrasını sağlamaya çalışmıştır. Halk hekimliğinin icra şekillerinin farklılık gösterdiği söylenebilir. Bu icra şekilleri arasında; “el alma, ocaklı, okuyuculuk / rukyecilik” gibi icra şekilleri vardır. Halk hekimliği icra şekilleri kaynaklarına ayrılarak ele alınmaya çalışılmıştır. Kültürel bir yönü olan halk hekimliği, günümüzde modern tıbba alternatif hekimlik olarak görülebilir.

Keywords
Halk hekimliği, aktarlık, rukye, folklor

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri