Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KENDİNİ GERÇEKLEŞTİREN KEHANET KAVRAMINI ANLAMAK
Bireylerin, karşılaştıkları insanları veya durumları değerlendirmesiyle, akıl ve ruh sağlıkları arasında yakın bir ilişki vardır. Araştırmalar başkaları hakkındaki beklenti içinde bulunan kişilerin onların davranışlarını şekillendireceğini göstermektedir. “Kendini Gerçekleştiren Kehanet” olarak bilinen fenomen, bir kişinin beklentilerinin, başka bir kişinin davranışları üzerindeki güçlü etkisi olduğunu ileri sürmektedir. Bu bağlamda, çalışanlarından yüksek performans bekleyen yöneticilerin, onlar hakkındaki beklentilerini de yüksek tutması gerektiğini söylemek mümkündür. Alan yazında bu etkiye “Pygmalion Etkisi” adı verilmektedir. Öte yandan Pygmalion etkisinin dinamik fakat karanlık bir tarafı da mevcuttur. Bu tarafa“Golem Etkisi” denmektedir. Dolayısıyla yöneticilerin kendini gerçekleştiren kehanet kavramın hangi tarafını kullanacakları çok önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı kendini gerçekleştiren kehanet kavramını daha iyi anlamaktır. Bu yüzden kavramının kökeni, gelişimindeki önemli olayları, mekanizması tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca kavram ile ilgili türler üzerinde durulmuş, bu türler arasındaki benzerlik ve farklılıkların altı çizilmiştir.

Keywords
Kendini Gerçekleştiren Kehanet, Pygmalion Etkisi, Golem Etkisi,Galatea Etkisi, Beklenti, Davranış

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri