Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İMGESEL OLARAK POPÜLER KÜLTÜR VE BEDEN İLİŞKİSİ
Bu araştırma makalesi, popüler kültür ile beden ilişkisinin derin bir analizini yapmak üzere tasarlanmıştır. Günümüz tüketim toplumunda, kavramların algılanış biçimi ve yarattığı etkiler farklılaşmaya başlamıştır. Bilhassa medya araçlarının kişiler üzerinde algısal etki bırakmaya yönelik kullanmış oldukları imgelerin, kişilerin içerisinde yaşamış oldukları toplumu şekillendirme noktasında başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Makalenin ana unsuru olan beden imgesi, popüler kültür ekseninde incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, hem kadın hem de erkek bedeninin yaratılmaya çalışılan algı noktasında vurdumduymaz bir şekilde kullanıldığı ve bilinçaltını etkilemeye yönelik sömürüldüğü belirlenmiştir. Tüketim toplumunun temel unsurlarından olan reklamların bedenin kullanımına yoğun kullanımına yönelik eğilimi, bu gerçeği yansıtmaktadır. Son zamanlarda özellikle de Türkiye’de gerçekleştirilen reklamlarda ünlü şahsiyetlerin boy göstermesi, güzel bir yüz ya da fit bir bedene sahip olduğu düşünülen kadınların daha fazla görünmesi ve bilinçaltını etkileyen mesajlar dâhilinde bu servislerin yapılması bu durumun gelecekte de devam edeceğini açık bir şekilde göstermektedir.

Keywords
Popüler kültür, beden, tüketim toplumu, fit beden, kitle kültürü

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri