Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İMGESEL OLARAK POPÜLER KÜLTÜR VE BEDEN İLİŞKİSİ
Bu araştırma makalesi, popüler kültür ile beden ilişkisinin derin bir analizini yapmak üzere tasarlanmıştır. Günümüz tüketim toplumunda, kavramların algılanış biçimi ve yarattığı etkiler farklılaşmaya başlamıştır. Bilhassa medya araçlarının kişiler üzerinde algısal etki bırakmaya yönelik kullanmış oldukları imgelerin, kişilerin içerisinde yaşamış oldukları toplumu şekillendirme noktasında başarılı olduğu gözlemlenmektedir. Makalenin ana unsuru olan beden imgesi, popüler kültür ekseninde incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, hem kadın hem de erkek bedeninin yaratılmaya çalışılan algı noktasında vurdumduymaz bir şekilde kullanıldığı ve bilinçaltını etkilemeye yönelik sömürüldüğü belirlenmiştir. Tüketim toplumunun temel unsurlarından olan reklamların bedenin kullanımına yoğun kullanımına yönelik eğilimi, bu gerçeği yansıtmaktadır. Son zamanlarda özellikle de Türkiye’de gerçekleştirilen reklamlarda ünlü şahsiyetlerin boy göstermesi, güzel bir yüz ya da fit bir bedene sahip olduğu düşünülen kadınların daha fazla görünmesi ve bilinçaltını etkileyen mesajlar dâhilinde bu servislerin yapılması bu durumun gelecekte de devam edeceğini açık bir şekilde göstermektedir.

Keywords
Popüler kültür, beden, tüketim toplumu, fit beden, kitle kültürü

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri