Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİNİN KAYNAŞTIRMA EĞİTİMİNE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ (AMASYA İLİ ÖRNEĞİ)
Ülkemizde zorunlu olarak 12 yıl eğitim uygulanmaktadır. Zorunlu eğitim süreçlerinde yer alan bireylerin tamamı uygulanan programları öğrenebilecek kapasitede değildir. Üstün yetenekli veya zihinsel gelişiminde yetersizlik bulunan öğrenciler için farklı uygulamalar yer almaktadır. Kaynaştırma/bütünleştirme eğitimi, destek eğitim odası, özel alt sınıflar ve özel eğitim okul ve kurumları bunlara örnek olarak gösterilebilir. Kaynaştırma eğitimi, özel eğitim ihtiyacı olan çocuğun normal gelişim sürdüren akranları ile bir arada eğitim görme imkânı sağlar. Öğrenciye gelişim özelliklerine göre bireyselleştirilmiş eğitim programları uygulanır. Çalışma grubunu, Amasya il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bağımsız anaokulları ve temel eğitim kurumları bünyesindeki anasınıflarında çalışan ve sınıfında kaynaştırma eğitimine tabi olan öğrencisi bulunan ya da önceki yıllarda bu öğrencileri okutmuş olan 8 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler ve çıkarımlara göre okul öncesinde kaynaştırma eğitimi ile ilgili öneriler geliştirilmiştir.

Keywords
Kaynaştırma eğitimi, özel eğitim, okul öncesi eğitim

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri