Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


Suriyeli Öğrencilerin Konuşma Becerilerini Etkileyen Unsurlar
Dünya dili olan Türkçe, ilişkide bulunduğu toplumların ilgisini çekmiş, öğrenilmeye çalışılmıştır. Çeşitli sebeplerle Türkçeyi öğrenen kişilerin yanı sıra, küresel dünyanın şartları Türkçeye olan ihtiyacı arttırmaktadır. Özellikle Suriye’den kitle halinde gelen göçmenlerin, gittikleri yerlerde birtakım ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekmektedir. Bu ihtiyaçların başında dil öğrenimi gelmektedir. Göç hareketleri nedeniyle Türkiye’de geçici koruma altında bulunan okul çağındaki Suriyeli öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği’nin başlattığı proje kapsamında Türkçe öğretilmektedir. Bu proje ile Türkçe öğrenen öğrencilerin ilk ihtiyaçları yaşadıkları topluma uyum sağlamak ve hedef dilde iletişim kurmaktır. Toplumun içinde, doğal ortamda dili öğrenmeye çalışan göçmenlerin dil ihtiyaçlarını daha hızlı karşılayabilmek amacıyla Suriyeli çocuklara dil öğretiminde, Türkçe öğreticileri görevlendirilmiştir. Bu çerçevede alana katkı sağlayabilmek amacıyla Suriyeli çocukların dil öğretimini etkileyen unsurlar ele alınmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerini etkileyen unsurların genel bir çerçevesini belirleyebilmektir. Çalışmanın evreni İstanbul/ Tuzla ilindeki Suriyeli öğrenciler, örneklemini ise Ulubatlı Hasan İlkokulu’nda Türkçe öğrenen Suriyeli öğrenciler oluşturmaktadır.

Keywords
Yabancılara Türkçe Öğretimi, Suriyeli öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı, Avrupa Birliği, konuşma becerisi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri