Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YAYGIN DİN EĞİTİMİNDE YETİŞKİNLERİN SİYER ÖĞRENİMİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA (SAKARYA İLİ ÖRNEKLİĞİNDE)
Yetişkinler ve yetişkinlerin eğitimi üzerinde yapılan araştırmalara son yıllarda ilgi artmıştır. Günümüzde yetişkinlerin en çok devam ettiği yaygın eğitim kurumları arasında yer alan Kur’an Kurslarında genellikle yetişkinlerin devam ettiği program İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları Öğretim Programıdır. Kursiyerlerin en çok ilgi duyduğu ders Kur’an’ı-Kerim’den sonra Siyer’dir. Yetişkin kadınların, siyer konuları içerisinde öncelikle Hz. Peygamber ve ashabın çektiği sıkıntılar, ikinci sırada da Hz. Peygamber’in mucizelerinin anlatılmasından hoşlandıkları anlaşılmaktadır. Mucizelerden sonra Hz. Peygamber’in hayatıyla ilgili olarak kursiyerlerce ilgi duyulan, üzüntüyle beraber heyecanla dinlenen konular arasında Hz. Peygamber ve ashabına yapılan işkenceler gelmektedir. Kur’an Kursu Öğreticilerinin tamamı Hz. Peygamber’in bir beşer olduğunu vurgulayıp örnek alınabilecek biri olduğunu öğrencilerine vurgulamaktadırlar. Ayrıca bu öğreticilerin dörtte üçü Siyer konusunda yapılan yeni araştırmaları takip etmektedir. İslâm’ın öğrenilmesinde elzem olan Hz. Peygamber’in hayatının toplum tarafından doğru bilinmesi için siyer uzmanlarının yaptığı çalışmalar -her ne kadar çoğunluğu yapıyor olsa da- tüm Kur’an Kursu öğreticilerince yakından takip edilmelidir.

Keywords
Kur’an Kursu, Yaygın Eğitim, Siyer, Yetişkin, Kadın

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri