Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İLMİHAL KİTAPLARININ TÜRK DİLİ AÇISINDAN ÖNEMİ
İlmihal kitapları Müslüman bir kimsenin temel düzeyde bilmesi gereken inanç ve ibadet esaslarını ele alan eserlerdir. Anadolu coğrafyasında XIV. yüzyılla birlikte yazılmaya başlayan ilmihallerin sayısı ve hacmi asırdan asıra artmış ve ilmihal yazmak Türkler arasında bir gelenek haline gelmiştir. Hatta Türkler fethettiği coğrafyalara da ilmihal yazma geleneğini taşımıştır. Osmanlı Türkçesiyle yazılmış eserlerde yazı dilinin ağır olmasına karşılık özellikle dini eserlerin dili halka hitap etmek amacıyla yazıldıkları için her zaman konuşma diline yakın olmuştur. Hele hele eğitim seviyesi daha aşağıda olan kesime ve okula yeni başlamış öğrencilere dönük olarak yazılan ilmihal kitapları, yazıldıkları asırların doğal dilinin temsilcisi olmuşlardır. İlmihal kitaplarının dilinin sade ve net, cümle kuruluşlarının basit ve yalın olması bu eserlerin her zaman popüler olmasını sağlamıştır. Bu sebeple ilmihal kitapları; ses, şekil ve söz dizimi çalışmaları açısından kaynak eserlerdir.

Keywords
İlmihal, Konuşma Dili, Türk Dili, Türk Dili Tarihi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri