Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRK SİYASETİNDE RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KARİZMATİK LİDERLİĞİ
Bu aras¸tırmada, Tu¨rk siyasetinde o¨nemli akto¨rlerden biri olarak degˆerlendirilen Muhtarların Recep Tayyip Erdogˆan ile ilgili karizmatik liderlik algıları o¨lc¸u¨lmeye c¸alıs¸ılmıs¸tır. Metot: Bu c¸alıs¸mada, karizmatik liderlik algısını o¨lc¸mek amacıyla Weber’in karizmatik liderlik teorisine uygun olarak hazırlanan sorularla c¸alıs¸ılmıs¸ ortaya c¸ıkan bulgular degˆerlendirilmis¸tir. C¸alıs¸ma soruları muhtarların Recep Tayyip Erdogˆan ile ilgili go¨ru¨s¸ ve algıları dikkate alınarak hazırlanmıs¸tır. Bulgular ve Sonuc¸lar: Bu c¸alıs¸mada, Recep Tayyip Erdogˆan’ın Tu¨rk siyasetinde o¨nemli akto¨rlerden biri olan muhtarlara go¨re karizmatik liderlik algısı o¨lc¸u¨lmeye c¸alıs¸ılmıs¸tır. Sonuc¸lar, kanaat o¨nderi konumunda olan muhtarların Recep Tayyip Erdogˆan’ın kahraman lider algısına sahip oldugˆunu, takipc¸ileriyle arasında gu¨c¸lu¨ bir bagˆ oldugˆunu, takipc¸ilerinin destegˆiyle fevkalade bir gu¨ce sahip oldugˆunu, toplum, devlet yetkilileri ve genc¸ nesil tarafından rol model olarak kabul edildigˆini, statu¨koyu reddettigˆini; riskli durumlarda dogˆru kararlar verebildigˆini; kendini feda etmekten c¸ekinmedigˆini; takipc¸ileri ikna edebilen c¸ok iyi bir hatip oldugˆunu; sembol, hikaye ve sloganları kullanarak takipc¸ilerinin farkındalıgˆını arttırdıgˆını; dogˆus¸tan gelen olagˆanu¨stu¨ liderlik o¨zelliklerine sahip olan kurtarıcı bir lider oldugˆunu degˆerlendirmeleri bakımından son derece o¨nemli akto¨rler oldugˆunu go¨stermis¸tir. Sonuc¸ olarak yerel du¨zeyde siyasetin belirlenmesinde etkin olan Muhtarların, Recep Tayyip Erdogˆan’ın karizmatik liderlik algılarını degˆerlendirmek ac¸ısından kayda degˆer o¨neme sahip oldugˆu go¨ru¨lmu¨s¸tu¨r.

Keywords
Liderlik, Karizmatik liderlik, Recep Tayyip Erdogˆan, Muhtar.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri