Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÇARPANALI VE GÜCÜLÜ KOLAN DOKUMACILIĞININ ORTAK VE FARKLI YÖNLERİNİN İNCELENMESİ
Türk el sanatları içinde köklü bir geleneğe ve geçmişe sahip olan el dokumacılığı kültürel değerlerimizin önemli bir parçasını oluşturur. Türk toplumunun estetik ve sanat anlayışının günlük yaşamdaki yerini en iyi yansıtan alanlardan biri de geleneksel dokumalardır. Geleneksel dokumalardan biri olan Kolan dokumacılığı geçmişi çok eski zamanlara dayanan özellikle Mısır’da başlayıp Mezopotamya’da devam eden varlığını Anadolu’nun farklı bölgelerinde ve Orta Asya’da da sürdürmüş olan, renk ve desen çeşitlikleri ile kültür zenginliği oluşturmuş bir dokumacılıktır. Dokuma çeşitlerimiz içinde yer alan kolan dokumalar, desenin çözgüde görüldüğü gücülü dar ve şerit dokumalardır. Çarpanalı kolan dokumaları ise kartlı (plakalı) şerit dokumalardır. Her iki dokuma da temelde aynı görünmekle birlikte dokuma tekniği açısından farklılıklar göstermektedir. Günümüzde bu dokumaları üretenler ise oldukça azalmıştır. El dokumacılığında geleneksel özelliklerin korunmasının yanında, yapılacak yeni tasarımlarla bu köklü sanatımızın yaşatılması ve geliştirilmesi ve bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılması oldukça önemlidir. Bu amaçla hazırlanan çalışmada kartlı ve gücülü kolan dokumalarının tarihi, kullanılan araç ve gereçler, uygulama aşamaları ve kullanım alanları, teknik özellikleri örneklerle incelenmiştir.

Keywords
Kültür, Geleneksel dokuma, çarpana ve kolan dokumaları.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Nisan ayında yayımlanacak 36. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews

  OCAK 2018

  Dergimizin yayın periyodu değişmiştir bundan sonraki süreçte aylık olarak yayın hayatına devam edecektir.   Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri