Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TEKSTİL VE MODA TASARIMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK UYGULAMALARI
İngiltere’de başlayan Endüstri Devrimi döneminde sorunları çözümleyemeye çalışan mühendis ve tasarımcılar; büyük ve hızlı değişimin beklenmeyen avantajlarından ve fırsatlarından yararlanmayı beklediler. Sanayicilerin isteği de, çok sayıda insan için çok yüksek miktarlardaki ürünleri mümkün olan en verimli şekilde üretmekti. Tasarım disiplininde sürdürülebilirlik konusu; yaklaşık otuz beş yıl önce Papanek tarafından gündeme getirilmiş; tasarımcıların sorumluluklarının temel sosyal ve çevresel ihtiyaçlara saygı göstermek olduğuna vurgu yapılmıştır. Sürdürülebilirlik; tekstil ve moda endüstrileri ile tasarım arasındaki bağın düğüm noktasında yer alır. 21. yüzyıl başlarına kadar üreticilerin ve tasarımcıların ihtiyaçlara yönelik olarak sağladığı ürünlerde, tasarım ve inovasyon birlikte çok yer almamıştır. Yeni kaynaklar, bilgi ve içerik paylaşımları sürdürülebilirlik için yeni çözümlerin bulunmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada; günümüz “yeni” tasarım-tasarımcı kavramları ve sürdürülebilirlik ile olan ilişkileri ortaya konmaktadır. Sürdürülebilirliğin, tekstil ve moda tasarımına sosyal, kültürel, endüstriyel ve ekonomik etkileri ve yansımaları irdelenmekte; tekstil ve moda endüstrilerinde tasarıma dayalı farklı sürdürülebilirlik uygulama örnekleri çok yönlü olarak incelenmektedir.

Keywords
Tekstil, Moda, Tasarım, Sürdürülebilirlik

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri