Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ’NİN MERKEZİYETÇİ SİYASETİ EKSENİNDE CEMAL PAŞA VE SURİYE
XX. Yüzyıl başlarında büyük devletler tarafından Ortadoğu ve Suriye’de gerçekleştirilen casusluk ve misyonerlik çalışmaları, Osmanlı sonrası parçalanmış yeni bir coğrafya meydana getirme amacına yönelikti. II. Meşrutiyet’in ilanı sonrası yaşanan belirsizlik ortamının etkisiyle bölgedeki otorite boşluğu açıkça hissedilmeye başlanmıştır. Bu çerçevede Arap ihtilalci hareketleri büyümüş, Suriye’de muhtariyet söylentileri ortaya atılmış, Hicaz’da Şerif Hüseyin İngiltere ile görüşmelere başlamıştır. 1913 Bâb-ı Âli Baskını ile iktidara tamamen egemen olan İttihat ve Terakki Cemiyeti, otorite boşluğunu Cemal Paşa gibi güçlü bir şahsiyetle kapatmaya çalışmışlardır. Gerçekten de üç yıl bölgede kalmış olan Cemal Paşa, siyasi ve askeri otoritesi kadar imar-iskan, eğitim ve kültürel faaliyetleri ile bölgenin kaderini değiştirmeye çalışmıştır. Ancak Birinci Dünya Savaşı bu çabaların gerçekleşmesi önünde en büyük engel olmuştur. Çalışmamızda konuya ilişkin yeni çıkan yayınlarla birlikte Cemal Paşa’nın Suriye’deki idare tarzının ipuçlarına ulaşmaya çalışacağız.

Keywords
İttihat ve Terakki Cemiyeti, Suriye, Ortadoğu, Cemal Paşa

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri