Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DE İNGİLİZCE SESLETİM ÖĞRETİMİ PROGRAMLARINDA FONETİK VE ALOFONİK BİLİNÇ UYANDIRMA YOLLARI
İngilizce öğrenen Türk öğrenciler eğitimlerinin başlangıçlarında fonetik bilinç kazandıklarında, ileride sözcük dağarlığı ve gramer hataları yapsalar dahi söyledikleri ağızlarından doğru biçimde çıktığı için daha iyi anlaşılırlar. Demek ki bu öğrencilerin fonemlerle ve onların alt birimleriyle ilgili temel bilgileri kavramaları büyük önem taşımaktadır. Öte yandan telaffuzları kötü olanlar toplumda yetersiz, eğitimsiz, bilgisiz olarak algılanır. Söz gelimi İngilizce’deki “milk” sözcüğündeki [–?l?] son ikili ünsüz öbeği hece ortasındaki [?] ünsüzünün bir fonksiyonu olarak kalın (dark) [m?l?] okunur; oysa Türkçe’deki [?] ünsüzünün kendisinden sonraki ünsüzü böyle bir sertleştirme özelliği olmadığından [t?l'k?] biçimindeki ince [l]’ye alışan bir Türk, İngilizcedeki yeni sözcüğü yanlış söylecek ve iletişim sorunu yaşayacaktır. Ana ve hedef dildeki bu ve benzer fonem ve alofon sesletimlerindeki farklılıklara müfretta yer verilmesi Türk öğrencinin dikkatinin çekilmesi ve gerekli eğitim ve uygulamanın verilmesi yerinde olacaktır.

Keywords
fonetik bilinç, fonem, alofon, müfredat, sesletimdeki farklılıklar

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri