Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İHAP HULUSİ GÖREY’İN AFİŞLERİNDE ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ EKONOMİ POLİTİKASI
Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın ardından Misak-ı Milli sınırları içinde kurulan ulus-devletle siyasal bağımsızlık sağlanmıştı; sıra ekonomik bağımsızlıktaydı. 1923-1930 döneminin liberal politikaları 1929 dünya ekonomik bunalımıyla birlikte yerini devletçiliğe bıraktı. Yeterince sermaye birikiminin olmadığı ve sanayi yatırımlarının devlet tarafından yapıldığı bu dönemin ekonomi politikasının öne çıkan özellikleri sanayileşme, yerli malı kullanımının teşviki ve tasarruftur. Siyasal iktidar, hem sanayi yatırımlarını halka duyurmak hem de tasarrufu ve yerli malı kullanımını teşvik etmek için dönemin en önemli kitle iletişim araçlarından biri olan afişleri kullanmıştır. İhap Hulusi Görey’in afişlerinde dönemin ekonomi politikasının yansımalarını göstergebilim kuramı çerçevesinde çözümleyen bu çalışmada, bu afişlerle genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik atılımlarının topluma aktarıldığı ve izlenen ekonomi politikanın temel ilkelerinin yurttaşlara duyurulduğu ortaya konmuştur.

Keywords
Erken Cumhuriyet dönemi ekonomi politikası, tasarruf, yerli malı, İhap Hulusi Görey.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri