Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALÂEDDİN YAVAŞCA’NIN MIZRAP DERGİSİNDE ELE ALDIĞI MAKALELER ÜZERİNE BİR İNCELEME
1982 ve 1987 yılları arasında 60 sayı olarak yayımlanmış olan Mızrap Dergisi kültür, turizm, müzik aktüalite konularını ele almıştır. Dergide çok sayıda makale, düz yazı, şiir bulunmaktadır. Bestekârların musikîye olan bakış açıları anlatılmış, sanat haberlerine sıklıkla yer verilmiştir. Dergide, Alâeddin Yavaşca’nın “Asırlar Boyu Türk Musikisi Bestekârları ve Beste Formları” başlığı altında yedi adet yazısı bulunmaktadır. İlk yazısı derginin 5. sayısında, bu başlık altındaki son yazısı ise derginin 13. sayısında son bulmuştur. Dergide Yavaşca’nın bir çok başlık altında yazıları bulunmaktadır. Ancak bu çalışmada sadece “Asırlar Boyu Türk Musikisi Bestekârları ve Beste Formları” başlığı altındaki yazılar incelenmiştir. Türk Musikisinde form konusundaki yazılarında, din dışı ve dini musikiden bahsedilmiş, beste formu, kâr formu anlatılmış, Farabi’nin kitabında bulunan, 12 makamın müzikle tedavi yöntemlerininin psikolojiye etkileri maddeler halinde verilmiştir. 13. ve 17. yüzyıllar arası yaşamış olan bestakarların beste formları, bestakârların eserleri ve o döneme ait olan etkileri dizelere eklenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Anahtar Kelimeler: Alâeddin Yavaşca, Bestekâr, Beste formu, Mızrap, Türk musikîsi.

Keywords
Alâeddin Yavaşca, Bestekâr, Beste formu, Mızrap, Türk musikîsi.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri