Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TURGUT UYAR’IN ŞİİRLERİNDE GARİP ETKİSİ
İkinci Yeni şiirinin sembol isimlerinden, teorisyenlerinden ve en önemli şairlerinden olan Turgut Uyar, şiir hayatı boyunca iki önemli merhale atlatmış bir isimdir. Kendisinin de söylediği gibi başlangıçta Garip etkisi altında kalan Turgut Uyar, ilk şiir kitaplarında Garip’ten İkinci Yeni’ye geçişi yavaş yavaş hissettirir. İlk şiirlerinde ulusçu/hececi, Garip etkisi sezilen Turgut Uyar, 1959’da yayınlanan Dünyanın En Güzel Arabistanı adlı şiir kitabıyla bir nevi rotasını önemli ölçüde değiştirerek İkinci Yeni’ye gerçek manasıyla katılır. Turgut Uyar’ın şiirlerinde Orhan Veli ve Garip etkisi daha çok kronolojik bir seyir izlemekle birlikte, genel olarak bu hava, Turgut Uyar’ın şiirlerinin pek çoğunun satır arasında saklıdır. Turgut Uyar’ın ilk iki şiir kitabı olan ve Garip etkisinin belirgin olarak Türk şiirinde hissedildiği dönemlerde yazılan Arz-ı Hal ve Türkiyem adlı kitaplarda Orhan Veli ve Garip etkisi kendisini güçlü bir şekilde göstermektedir. Bu makalede İkinci Yeni’nin önemli şairlerinden olan Turgut Uyar’ın şiirlerindeki Garip ve Orhan Veli etkisi irdelenecektir.

Keywords
Garip, Orhan Veli, Turgut Uyar

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri