Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YEŞİL PAZARLAMADA YENİ NESİL YEŞİL RESTORANLAR ÜZERİNE KURAMSAL BİR ARAŞTIRMA
Günümüz tüketicileri iklim değişikliklerine daha duyarlı ve bilinçli yaklaşım göstererek pazarlamada farklı bir farkındalık alanı yaratmışlardır. Türkiye’de bazı restoranlar yeşil tüketim algısı ile hizmet vermeye çalışmaktadır. Tüketim beklentileri yeşil algısını uzun vadede pek çok ölçütler ile geliştirerek, restoranların yeşil tutumlarını iyileştirecektir. Bu çalışmanın içeriğinde yeşil tüketicinin kim olduğu, yeşil pazarlama karması; ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma faaliyetleri yeşil restoran kavramına entegre edilmiştir. İşletmeler tüketim anlayışında üretim faktörleri kısıtlı olmasına rağmen tüketici beklentilerini karşılamak durumundadırlar. Yeşil tüketicilerin varlığı ile doğal kaynaklardan, atıklardan ve maliyetlerden tasarruf sağlanacaktır. Böylece restoranlar da topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklardır. Yeşil restoran birliklerinin çevreci restoran olmak için belirli ölçütleri gözden geçirilerek, çalışmada kuramsal yöntem izlenmiştir. Yeşil restoranlar yeşil tüketim beklentisi ile pazarlama alanında farklı bir tüketim tarzı yaratmaktadır. Ülkemizde yeşil tüketim bilinci kamu spotları, yeni kanuni düzenlemeler ile arttırılmalıdır. Yapılan tüketim için müşteride seçkin algısı yaratılarak yeşil restoranların vizyonu ‘’gelecek nesiller için daha çok yeşil tüketim’’ olmalıdır. Yeşil amblemler ile restoranlar tanımlanarak çalışanlarda da bu bilinç içselleştirilmelidir.

Keywords
yeşil pazarlama, yeşil tüketici, yeşil restoran

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri