Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


BATI AFRİKA’DA MODERNLEŞME SÜRECİNİN GÖSTERİLERİ VE PERSPEKTİFLERİ: TOGO’NUN ÖRNEĞİ
Togo'nun politik ve sosyal tarihi çok uzun ve Togolular’ın hala yaşadığı sorunlar ve zorluklarla çevrilidir. Bu ayaklanmaların temeli, Batı ile on altıncı ve on yedinci yüzyıl arasındaki ilk temaslardan bu yana Afrika toplumlarına uygulanan (Batılı) küreselleşme sürecinde yatmaktadır. Günümüzde, bu süreçle ilgili güncel olayların ve sorunların analiz edilmesi yerindedir. Gerçekten de, tarihsel ve sosyolojik verileri analiz ederken, Togo toplumunun modernleşme sürecinin şiddetli ayaklanmalara neden olduğunu ve Batı tarafından bir sosyo-politik modelin dayatıldığının doğruladığını fark etmekteyiz. Bu ayaklanmalar, Afrika toplumlarındaki mevcut toplumsal değişimleri yansıtmaktadır. Sömürgecilik döneminden başlatılan modernleşme süreci, günümüzde Batılı ülkelerin yardımıyla askeri yönetim tarafından devam ettirmektedir. Mevcut durum gözlemlenmesiyle birleştirilen belgesel tarama, bu çalışmanın metodolojik çerçevesini oluşturmaktadır. Ayrıca sosyal bilimlerin genel yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışma, modernleşme sürecinin, geleneksel halkın sosyo-geleneksel düzenini bozduğunu ve nüfusa bu seçkinlerin kendisinin çok az kontrol sahibi olduğu bir Batı modernitesini dayatan yönetici bir elit yarattığını ortaya koymaktadır. Togo'nun politik ve sosyal tarihi çok uzun ve Togolular’ın hala yaşadığı sorunlar ve zorluklarla çevrilidir. Bu ayaklanmaların temeli, Batı ile on altıncı ve on yedinci yüzyıl arasındaki ilk temaslardan bu yana Afrika toplumlarına uygulanan (Batılı) küreselleşme sürecinde yatmaktadır. Günümüzde, bu süreçle ilgili güncel olayların ve sorunların analiz edilmesi yerindedir. Gerçekten de, tarihsel ve sosyolojik verileri analiz ederken, Togo toplumunun modernleşme sürecinin şiddetli ayaklanmalara neden olduğunu ve Batı tarafından bir sosyo-politik modelin dayatıldığının doğruladığını fark etmekteyiz. Bu ayaklanmalar, Afrika toplumlarındaki mevcut toplumsal değişimleri yansıtmaktadır. Sömürgecilik döneminden başlatılan modernleşme süreci, günümüzde Batılı ülkelerin yardımıyla askeri yönetim tarafından devam ettirmektedir. Mevcut durum gözlemlenmesiyle birleştirilen belgesel tarama, bu çalışmanın metodolojik çerçevesini oluşturmaktadır. Ayrıca sosyal bilimlerin genel yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışma, modernleşme sürecinin, geleneksel halkın sosyo-geleneksel düzenini bozduğunu ve nüfusa bu seçkinlerin kendisinin çok az kontrol sahibi olduğu bir Batı modernitesini dayatan yönetici bir elit yarattığını ortaya koymaktadır.

Keywords
Bölgesellik, Modernleşme süreci, Küzey-güney bölünmesi, Sömürgecilik, Togo.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri