Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SOSYAL MEDYA PLATFORMLARININ TÜRKİYE’DE COĞRAFYA ÖĞRETİM SÜREÇLERİNE KATKISI
Sosyal medya platformları insanlara, fikirlerini, bilgilerini, çalışmalarını paylaşmayı sağlayan uygulamalar konumundadır. Sosyal medya, kullanıcı tabanlı olması ve sürekli güncellenmesi bu sayede insanları bir araya getirmesi ve aralarındaki etkileşimi arttırması bakımından büyük önem taşımaktadır. Günümüz dijital çağında çeşitli verileri saniyeler içerisinde istenilen hedeflere göndermek mümkün hale gelmiş böylece bilgiye erişim çok elverişli bir hal almıştır. Söz konusu sosyal medya teknolojileri öğretim sahasında özellikle de bilimsel doğası gereği Coğrafi bilginin paylaşılmasında çok avantajlı bir eğitim yönetim sistemi potansiyeli taşımaktadır. Bu platformlar sayesinde bilgi yaygınlık kazanmakta, uzak ve erişilmez olan lokasyonlara bu platformlar ile yakınlaşmakta ve tanıtılmaktadır. Böylece sosyal medya platformları birer okula dönüşmektedir. Bu makale Dünyada internet kullanımı ile ilgili güncel verilen değerlendirilmesi ve araştırmanın örneklemi olarak Facebook’daki Jeomorfoloji (Prof. Dr. Sırrı Erinç) grubundan 57 üye ile yapılan 15 soruluk anket çalışmasını kapsamaktadır. Bu çalışmada sosyal medya platformları incelenmiş ve sosyal medya uygulamalarının Coğrafya eğitimine etkileri ele alınarak saptanmış, bu sistemlerin katkısı sorgulanmış ve kazanımları ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda sosyal medya uygulamalarının kullanımının ve erişiminin kolay olması, görsel ve yazının birlikte kullanılabilmesi sonucu Coğrafya öğretim süreçlerine olumlu katkısı anlaşılmış ve bu platformların Coğrafyacılar arasında kullanım oranının artması diğer kullanıcıların da bu platformlar sayesinde Coğrafya biliminin önemi ile ilgili artan paylaşımlar sonucunda bilinçlendiği tespit edilmiştir.

Keywords
İletişim teknolojileri, Sosyal medya, Coğrafya Eğitimi, Etkileşimli eğitim, Coğrafya ve sosyal medya etkileşimi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri