Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HÜSEYİN ANKA ÖZKAN: EDİRNE’DEN AKADEMİYE HEYKELTIRAŞ KARAKTERİ BESLEYEN ARKA PLAN VE EDİRNE’DEKİ HEYKELLERİ ÜZERİNDEN SANAT ANLAYIŞININ TEMELLERİ
Hüseyin Anka Özkan Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı Domurcalı Köyü’nde 1908’de doğmuş ve lise öğreniminin sonuna dek Edirne’de yaşamıştır. Özkan Cumhuriyet dönemi Edirne’sinde ilk heykel çalışan kişi olduğu gibi aynı zamanda Akademi’ye giderek heykel eğitimi alan ilk Edirne’li heykeltıraştır. Edirne’li olmasına rağmen Özkan’ın Edirne’de sadece iki adet küçük boyutlu heykeli bulunmaktadır ve bu heykellerin bulundukları yer olan Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne ne zaman ve nasıl geldikleri tam olarak bilinememektedir. Çocukluk ve gençlik dönemlerinin bir sanatçı için sanatının temel niteliklerini belirleme yönündeki etkisi bilinen genel bir gerçektir. Bu çalışma da öncelikle Özkan’ın akademik sanat eğitimi öncesindeki yaşamsal geçmişini ana hatlarıyla aktararak sanatı üzerindeki etkisini irdelemeyi, ardından Edirne’deki heykellerinin temel niteliklerini ortaya koyarak bu iki temel bilgi kaynağı üzerinden elde edilen veriler ışığında sanat anlayışı hakkında genel sonuçlara varmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bir diğer amacı ise Hüseyin Anka Özkan’ın Edirne’deki bu iki heykelinin, Edirne için ne gibi bir anlam ve önem taşıdığına vurgu yaparak, Edirne için belki de en ünlü ve önemli tarihsel/kültürel şahsiyetlerden biri olan ünlü heykeltıraş için Edirne’de nelerin yapılabileceğinin/yapılması gerektiğinin de altını çizmektir.

Keywords
Heykeltıraş, Edirne, Sanat, Heykel, Sanatçı.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri