Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİNAN PAŞA’NIN ŞİİR CÜMLELERİNDE BAKIŞIM
Şekilci ve sevgisiz her iş ile her türlü kulluğun değersiz olduğunun anlatıldığı Tazarru‘-nâme’de düz yazının yanında azımsanmayacak boyutta şiir -2190 beyit- vardır. Sinan Paşa en belirgin üslup özelliği haline getirdiği ritmi, makro ölçekte cümle üyelerinin sayı ve sıralanışının meydana getirdiği bakışımla yakalar. Bu makalede Tazarru‘-nâme ’nin manzum kısımlarında tespit edilmiş 125 bakışımlı cümle tipinin listesi örnekleriyle verilecek ve Sinan Paşa’nın bakışımlı cümlelerden bir ritim unsuru olarak nasıl yararlandığı irdelenecektir.

Keywords
Sinan Paşa, Tazarru‘nâme, Türkçe, cümle, bakışım, ritim

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri