Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALTERNATİF BİR BASKIRESİM TEKNİĞİ OLARAK SUSUZ LİTOGRAFİ
Başlangıçta sadece çoğaltım amacıyla kullanılan baskıresim teknikleri sanatçıların ilgisiyle birlikte özgün bir yapıya kavuşmuştur. Zaman içinde baskıresim teknikleri gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Bu tekniklerinden biri de litografidir. 1796 yılında Senefelder tarafından bulunmasından sonra litografi tekniği günümüze kadar pek fazla değişikliğe uğramadan gelmiş ve uygulanmıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan yeni düşünceler ve malzemeler baskıresim tekniklerini ve yöntemlerini de etkilemiştir. Geleneksel litografi tekniğinin uygulanmasındaki zorluklar, kullanılan malzemelerin toksik etkileri, maliyeti ve zor temin edilmesi, tam donanımlı bir baskıresim atölyesine ihtiyaç duyması gibi nedenlerden dolayı baskıresim sanatçıları alternatif yöntem ve malzemelere yönelmişlerdir. Bu tekniklerden biri de “Susuz Litografi”dir. Geleneksel litografi ile susuz litografi tekniği arasında bazı farklılıklar vardır. Araştırmada bu farklılıklar uygulama yapılarak tespit edilmiş, tekniğin özellikleri araştırma içerisinde ortaya konmuştur. Geleneksel litografi tekniğinin; uygulamadaki zorluklar, maliyet, zaman ve sağlık açısından bazı olumsuz yanlarının olduğu ve bu nedenle susuz litografinin bu olumsuzlukları ortadan kaldıracağı ve yaygın olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.

Keywords
Baskıresim, Taşbaskı, Litografi, Susuz Litografi, Alternatif

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri