Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YEREL EKONOMİK KALKINMANIN AKTÖRÜ OLARAK GİRİŞİMCİLİK: AKSARAY VE NİĞDE İLLERİNİN KIYASLAMASI
Rekabet şartlarının yoğun olduğu günümüz dünyasında; emek, sermaye ve teknolojiyi bir araya getiren, risk alan ve inovasyona dayalı düşünme stratejileri geliştiren üretim faktörü “girişimciliktir”. Girişimcilik yetisi belli bir bölgede yaşayan insanların, kendi bölge değerlerini kullanarak, alternatifler yaratmasında önemli bir paya sahiptir. Buradan hareketle girişimciliğin yüksek olduğu yerde; refah seviyesi yüksek ve aynı zamanda endüstriyel yapı daha da gelişmiştir. Bu çalışmada; Ahiler Kalkınma Ajansı içinde yer alan Aksaray ve Niğde illerinin, yerel ekonomik kalkınmanın en önemli unsurlarından birisi olan girişimcilik derecesinin belirlenmesi ve hangi ilin diğerine göre daha iyi olduğunun tespit edilebilmesi için 11 adet değişkenin yardımıyla, ticaret becerisi endeksi oluşturulmuştur. Endeks değerlerinde resmi kurumlardan yararlanılmıştır. Analizin sonucunda ise; Aksaray ilinin endeks değeri; 86,11 olurken; Niğde ilinin ise; 8,33 olarak bulunmuştur. Sonuçlardan da yola çıkılarak; Aksaray ilinin, Niğde iline göre daha fazla katma değer yaratma kapasitesine sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Keywords
Yerel Kalkınma, Girişimcilik, Aksaray, Niğde

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri