Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SCHOPENHAUER FELSEFESİNDE ANLAM ARAYIŞI BAĞLAMINDA DİNİN ROLÜ
Varlığını insanın anlam arayışına borçlu olan din, tarih boyunca sıradan insanın dikkatini çektiği gibi filozofların da üzerinde durduğu bir konu olagelmiştir. İnsan içinde yaşadığı evreni anlamak ve onu tanımak arzusuyla donatılmıştır. Bu anlamda sorularını yanıtlayabilecek bir mercii arayışına girmiştir. Kuşkusuz din insanların çoğunluğu açısından bu soruları yanıtlamaya namzet görülmüştür. Ne var ki bu, tüm insanların onu bir kurum olarak kabul ettikleri anlamına gelmemektedir. Bu noktada dünyayı bir tasarım olarak gören Arthur Schopenhauer evreni anlamaya çalışırken bir Tanrının kapısını çalmamakta. Schopenhauer için bitmek bilmeyen ıstırap ve elem dolu dünyadan kurtulma ve varoluş muammasına bir yanıt bulmanın yolu bir tabiatüstü güçten geçmemektedir. Şeylerin özü olarak gördüğü irade kavramı ise felsefi sisteminin en göze çarpan unsurlarından biridir. Biz ise bu makale de Schopenhauer felsefesinde anlam arayışında dine yüklediği rolü anlamaya ve analiz etmeye çalışacağız. Bunun yanında felsefesinin önemli bir parçası olan “iradenin” felsefesini de açıklamaya gayret edeceğiz.

Keywords
Schopenhauer, Din, Istırap, Anlam arayışı, İrade,

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri