Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SCHOPENHAUER FELSEFESİNDE ANLAM ARAYIŞI BAĞLAMINDA DİNİN ROLÜ
Varlığını insanın anlam arayışına borçlu olan din, tarih boyunca sıradan insanın dikkatini çektiği gibi filozofların da üzerinde durduğu bir konu olagelmiştir. İnsan içinde yaşadığı evreni anlamak ve onu tanımak arzusuyla donatılmıştır. Bu anlamda sorularını yanıtlayabilecek bir mercii arayışına girmiştir. Kuşkusuz din insanların çoğunluğu açısından bu soruları yanıtlamaya namzet görülmüştür. Ne var ki bu, tüm insanların onu bir kurum olarak kabul ettikleri anlamına gelmemektedir. Bu noktada dünyayı bir tasarım olarak gören Arthur Schopenhauer evreni anlamaya çalışırken bir Tanrının kapısını çalmamakta. Schopenhauer için bitmek bilmeyen ıstırap ve elem dolu dünyadan kurtulma ve varoluş muammasına bir yanıt bulmanın yolu bir tabiatüstü güçten geçmemektedir. Şeylerin özü olarak gördüğü irade kavramı ise felsefi sisteminin en göze çarpan unsurlarından biridir. Biz ise bu makale de Schopenhauer felsefesinde anlam arayışında dine yüklediği rolü anlamaya ve analiz etmeye çalışacağız. Bunun yanında felsefesinin önemli bir parçası olan “iradenin” felsefesini de açıklamaya gayret edeceğiz.

Keywords
Schopenhauer, Din, Istırap, Anlam arayışı, İrade,

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri