Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SANATSAL CAM TASARIMINDA DÜŞÜK DERECELİ PİŞİRİMLER
Cam, genel geçerliği olan bir anlatımla, fiziksel anlamda bir katı olarak tanımlanmasına karşın aslında belirli bir ergime noktası olmayan, kristalizasyona engel olacak kadar yüksek viskoziteye sahip aşırı soğuşmuş bir sıvıdır. Düşük sıcaklığa indirildiğinde viskozitesi artarken az ya da çok sertleşerek gelen, sıvı durumdan katı duruma geçerken bu değişimlerin süreklilik içinde gerçekleştiği, yarı düzenli yapıda inorganik eritme bir üründür. Cam malzeme ile çalışan sanatçılar, bu tanıma üretim yöntemlerini ifade edebilecek teknolojik, teknik ve kimyasal bir takım eklentiler yaparak camın üretim olanaklarını ortaya koyabilecek çok geniş teknolojik tanımlar üretebilirler. Camın malzeme olarak karakterini iyi kavramış sanatçı için cam, sanat nesnesi olarak üretim yöntemlerinin çokluğu ve her bir yöntemin geliştirilmeye çok açık olması ile son derece cazip bir malzemedir. Bu çalışmada, bahsi geçen yöntemlerden biri olan düşük dereceli pişirimler ve camın yapısal olarak bu pişirimlere etkisi ele alındı. Fırında sıcaklık kontrolünün düşük dereceli pişirimler açısından önemi vurgulandı. Sanat nesnesi olarak tasarımlanan cam ürünün, teknik çözümleme ve uygulama süreci ortaya konarak, pişirim öncesi hazırlama aşamaları, fırın rejiminde dikkat edilmesi gerekenlere, pişirim sırasında yapılması gereken müdahalelere, tavlama yönetimine ve sonucun değerlendirilmesine yer verildi.

Keywords
Cam, tasarım, sanat, pişirim, düşük-derece

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri