Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AGORADAN ALIŞVERİŞ MERKEZİNE BİR YOLCULUK: İZMİT’TE ALIŞVERİŞ VE TİCARET MEKÂNLARINA BİR BAKIŞ
Alışveriş ve ticaretin ortaya çıkış nedeni, insanın ihtiyaçlarını karşılama arzusudur. Lidyalılar döneminde paranın keşfi, ticaretin kolaylaşmasını ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Çeşitli dönemlerde taşımacılığın ve iletişimin de gelişmesi ile birlikte ticaret bugünkü halini almıştır. Bu gelişim sırasında da içinde bulunduğumuz ekonomik sistem gelişmiş, ticareti düzenleyici kanunlar yapılmış ve günümüz ticaret anlayışına ve ihtiyaçlarına uygun ticaret mekânları tasarımı gelişim göstermiştir. Dünyada ticaretin gelişimi açısından önem taşıyan tarihi İpek Yolu’nun bir kısmı Anadolu’dan geçmektedir. İpek Yolu’nun Anadolu’da geçtiği önemli şehirlerden birisi de İzmit’tir. Hicaz- Bağdat demiryolunun şehrin içinden geçmesi de ekonomik büyümeyi canlandırmıştır. Cumhuriyet döneminde fabrikaların kurulması ile bir ağır sanayi şehri haline gelen İzmit’e zamanla iş gücü göçünün yaşanmasıyla şehir nüfusu artmış, ekonomi ve ticaret canlanmış ve ticaret mekânlarında gelişim ve değişim yaşanmıştır. Esasen İzmit Türkiye genelinde ticaret mekânlarında görülen değişim ve gelişimin her şeklini barındıran ve bu konuda inceleme açısından günümüzde çok sayıda büyük alışveriş merkezini barındıran adeta bir laboratuardır. Bu çalışma kapsamında İzmit kenti örneği üzerinde Türkiye’de ticaret mekânlarının gelişimi ve değişimi konusu irdelenerek, İzmit şehrine mimari ve sosyo-ekonomik açıdan ekonomik olumlu ve olumsuz yansımaları belirlenecektir. Çalışmanın ticaret mekânlarının mimari açıdan incelenmesine yönelik diğer araştırmalara ışık tutması amaçlanmaktadır.

Keywords
Alışveriş Merkezi, Ticaret Merkezi, İzmit, Ticaret, Alışveriş

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri