Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AGORADAN ALIŞVERİŞ MERKEZİNE BİR YOLCULUK: İZMİT’TE ALIŞVERİŞ VE TİCARET MEKÂNLARINA BİR BAKIŞ
Alışveriş ve ticaretin ortaya çıkış nedeni, insanın ihtiyaçlarını karşılama arzusudur. Lidyalılar döneminde paranın keşfi, ticaretin kolaylaşmasını ve yaygınlaşmasını sağlamıştır. Çeşitli dönemlerde taşımacılığın ve iletişimin de gelişmesi ile birlikte ticaret bugünkü halini almıştır. Bu gelişim sırasında da içinde bulunduğumuz ekonomik sistem gelişmiş, ticareti düzenleyici kanunlar yapılmış ve günümüz ticaret anlayışına ve ihtiyaçlarına uygun ticaret mekânları tasarımı gelişim göstermiştir. Dünyada ticaretin gelişimi açısından önem taşıyan tarihi İpek Yolu’nun bir kısmı Anadolu’dan geçmektedir. İpek Yolu’nun Anadolu’da geçtiği önemli şehirlerden birisi de İzmit’tir. Hicaz- Bağdat demiryolunun şehrin içinden geçmesi de ekonomik büyümeyi canlandırmıştır. Cumhuriyet döneminde fabrikaların kurulması ile bir ağır sanayi şehri haline gelen İzmit’e zamanla iş gücü göçünün yaşanmasıyla şehir nüfusu artmış, ekonomi ve ticaret canlanmış ve ticaret mekânlarında gelişim ve değişim yaşanmıştır. Esasen İzmit Türkiye genelinde ticaret mekânlarında görülen değişim ve gelişimin her şeklini barındıran ve bu konuda inceleme açısından günümüzde çok sayıda büyük alışveriş merkezini barındıran adeta bir laboratuardır. Bu çalışma kapsamında İzmit kenti örneği üzerinde Türkiye’de ticaret mekânlarının gelişimi ve değişimi konusu irdelenerek, İzmit şehrine mimari ve sosyo-ekonomik açıdan ekonomik olumlu ve olumsuz yansımaları belirlenecektir. Çalışmanın ticaret mekânlarının mimari açıdan incelenmesine yönelik diğer araştırmalara ışık tutması amaçlanmaktadır.

Keywords
Alışveriş Merkezi, Ticaret Merkezi, İzmit, Ticaret, Alışveriş

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri