Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SANATSAL CAM TASARIMI İÇİN CAM İLE BAZI METALLERİN BİRLİKTE KULLANIMI
Sanatçının elinde biçimlenmiş bir malzeme olarak cam, çeşitli teknikler kullanılarak ortaya konulmuş bir üründür. Bu çalışmada, cam sanatçıları için yaratıcı yöntemler geliştirmek amacıyla çeşitli metallerin yüksek sıcaklıkta cam ile birleşme olanakları araştırılmıştır. Yöntem olarak açık kalıp tekniği ve füzyon tekniği kullanılmıştır. Cam olarak, Şişecam üretimi pencere camı, Schott Artisan serisi şeffaf cam ve stüdyo camı; metal olarak ise demir dışı metallerden alüminyum, kurşun, kalay, bakır, pirinç ve krom-nikel kullanılmıştır. Malzemelerin yüksek sıcaklıklarda aynı yapıda birleştirilmeleri hedeflendiğinden birbirleriyle uyumlarını değerlendirebilmek için fiziksel özellikleri araştırılmış ve ısıl genleşme özellikleri üzerinde durulmuştur. Yapılan deneylerde kullanılan metallerin cam tasarımlarına kavramsal ve dekoratif öğe olarak katkı yapacak türde olmasına özen gösterilmiştir. Cam ile metalin birlikte pişirimleri yapılmış ve sonuçlar camda duruluk, renk, doku ve malzemelerin birbiriyle uyumu açısından değerlendirilmiştir.

Keywords
Cam, metal, fırın rejimi, füzyon

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri