Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ALEVİ İNANCIDA RUH VE RUH GÖÇÜ
Ruh, varoluştan itibaren düşünce tarihinde insanı hep meşgul etmiş bir gizemdir. Varoluş tarihi ile birlikte birçok düşünür, filozof ve dini bilgin ruh ve ruh bilimi ile ilgilenmiş, varoluşun ölüm ile noktalanacağı konusunda farklı görüş belirtmişlerdir. Ruh, din ve felsefede insan varlığının özü olan maddi olmayan tarafı ya da insanın özü olarak tanımlanır. Bu öz, teolojide kişinin ilahiliğe iştirak etme ve ilahiliğe ulaşma olarak tanımlanır. Ruh, Alevi inancında yaşamın ilkesi olarak amaçtır. Beden ise bir araçtır. Bu anlamda ruh, bedene hareket yeteneğini verir, Hakka ulaşmaya yönlendirir. Hakka ulaşmak için Alevilikte insanın dört kapı ve kırk makamından geçmesi gerekir. Bu kapılar, Şeriat, Tarikat, Marifet ve Hakikat’tır. Şeriat kapısı, zahiri ilimlerin öğretildiği kapıdır. Tarikat kapısı, ikrar kapısıdır, inanç yolu sürdürür. Marifet kapısı, kendini bilme kapısıdır, Egosunu aşıp kendini bilen evreni ve Tanrı’yı da bilir. Sonuç olarak doğa ve insana güç ve enerji veren o cevher, tanrısal gerçeklikle bir olup sonsuzlaşıp ölümsüzleşmektedir.

Keywords
Alevilik, inanç, varoluş, beden, ruh ve ruh göçü.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri