Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TEK PARTİ DÖNEMİNDE ANTALYA'DA CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI (1934-1944)
Kurtuluş Savaşının kazanılmasının ardından ortaya çıkan yeni devletin rejiminin 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet olarak belirlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Kurulan bu yeni rejimin yıldönümü, ertesi yıl resmi bayram olarak kabul edilmeden önce devlet eliyle tüm ülkede kutlanmıştır. 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet’in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin milli bayramı olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyet Bayramı bu tarihten itibaren Milli bir bayram olarak ve çeşitli kutlama programları hazırlanarak Cumhuriyet Halk Partisi idaresinde yerel yönetimlerin de katılımı ile kutlanmaya devam etmiştir. Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının, devletin de ilk yılları olması nedeniyle Cumhuriyet Bayramı daha coşkulu, anlamlı, tam bir bayram havası içerisinde ve titizlikle hazırlanmış programlarla kutlanmıştır. Bu yıllarda yeni rejimin benimsetilebilmesi ve tam anlamıyla meşruiyetinin sağlanması çabalarının bir sonucu olarak, cumhuriyet, inkılâp ve benzeri konular kamuoyu düzeyinde yoğun bir şekilde işlenmiş ve ülkenin çeşitli yerlerindeki başta Cumhuriyet bayramı olmak üzere milli bayram kutlamalarında bunun en açık yansımaları görülmüştür. Antalya halkı Cumhuriyet’in ilanını büyük bir sevinçle karşılamış ve tüm ülkede olduğu gibi Cumhuriyet bayramı çeşitli uygulamalar ile burada da kutlanmıştır. Cumhuriyet Bayramı her vilayette CHP Genel Sekreterliği'nin talimatları çerçevesinde, vilayet imkânları dâhilinde organize edilmiştir. Halkın katılımına büyük önem verilen bu kutlamalarda devlet-millet kaynaşmasının sağlanması, yapılan inkılâpların halka benimsetilmesi yoluna gidilmiştir. Bu çalışmada 1934-1944 yılları arasında Antalya’da Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının nasıl yapıldığı, bu törenlerde hangi programların uygulandığı, programların içeriği hakkında bilgiler verilmiştir. Antalya halkının kutlamalara ilgisi ve kamuoyu algısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Konu, arşiv belgeleri ve tetkik eserlerden faydalanarak incelenmiştir.

Keywords
Antalya, Cumhuriyetin İlanı, Cumhuriyet Bayramı, CHP, Tek Parti Dönemi.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri