Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İBN HACER EL-ASKALÂNÎ’YE GÖRE SAHÎH HADIS
Müslümanlar, sünneti; hayatı etkileyen bir âmil olarak gördükleri için sadece sünnetin şeklini korumak için uğraşmamış; aynı zamanda onun doğru anlaşılması ve yorumlanması için çalışmalar da yürütmüşlerdir. Bu sebeple metinlerin isnâd vb. yöntemlerle korunması, Müslümanlara özgü bir usûlün doğmasına neden olmuştur. Bu usûlün olgunlaşmasında ise en fazla katkısı olan muhaddislerden biri İbn Hacer el-Askalânî’dir. Hadis usûlünde yer alan tanımlara eklediği bazı kayıtlarla ve tenkit merkezli usûl anlayışıyla kendinden önce yazılan hadis usûlünün adeta çehresini değiştirmiştir. Bu çalışmada İbn Hacer el-Askalânî’nin sahih hadisi nasıl kullandığı ve sahih hadis için aradığı temel prensipleri ele alınacak aynı zamanda hadislerin sıhhatini belirleyen esahhü’l-esânid metoduna yaklaşımı da incelenecek ve yine onun sahîh hadislerin taksimi ve bilgi değeri konularıyla ilgili görüşleri de alt başlıklarda değerlendirilmeye çalışılacaktır.

Keywords
Hadis, İbn Hacer, Usûl, Sahîh, Esahhü’l-esânid.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri