Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HAZİNE TAŞINMAZLARININ 2B KAPSAMINDA VE KAPSAM DIŞI DURUMLARDA SATIŞ İŞLEMLERİ VE MUHASEBESİ
Milli Emlak Genel Müdürlüğü, hazine taşınmazlarını 6292 Sayılı Kanun’a göre 2B kapsamındaki satışları yapmakta, ayrıca 2B kapsamında olmayan hazine taşınmazlarının da satışını yine kendisine verilen yetki üzerine yerine getirmektedir. Bu taşınmaz satışlarının muhasebe kayıtları ise taşınmazların bulunduğu il defterdarlığı muhasebe müdürlükleri ve ilçe mal müdürlükleri tarafından Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliğine göre yerine getirilmektedir. Bu çalışmada, 2B kapsamında olan ve bu kapsamın dışında olup satışı yapılan hazine taşınmazlarının satışının nasıl yapıldığını ve satış sonucunda muhasebe kayıtlarının nasıl yapıldığı üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı, hazine taşınmazlarının 2B kapsamında ve kapsam dışı olarak düzenlenen muhasebe kayıtları arasındaki farkları ve benzerlikleri ortaya koymaktır. Çalışma, ilgili mevzuatın kapsamlı taranması sonucunda yerine getirilmiş olup, teorik bir çalışma olarak tamamlanarak sonuçlandırılmıştır. Sonuç olarak, hazine taşınmazlarının satışında ve muhasebeleştirilmesinde görevli kuruluşlar, Milli Emlak Genel Müdürlüğü, İl Defterdarlığı Muhasebe Müdürlükleri ve ilçe Mal müdürlükleridir. Hazine taşınmazlarının satışında ve muhasebeleştirilmesindeki dayanak olarak en önemli kanun ve yönetmelikler ise, 6292 Sayılı Kanun, 6831 Sayılı Kanun, 6745 Sayılı Kanun, 7144 Sayılı Kanun ve Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinin ilgili maddeleridir.

Keywords
Muhasebe, Hazine Taşınmazı, Satış, Milli Emlak

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri