Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


DANIŞMANLIK TEDBİRİNİN ADLİ BİLİMLERLE İLİŞKİSİ
Danışmanlık tedbiri bireysel ve çevresel faktörlere maruz kalmış, risk altında olan çocuklara uygulanmakta olan koruyucu ve destekleyici tedbirler arasında yer almaktadır. Danışmanlık tedbirinin asıl amacı, delillere dayanarak adli bir vakanın mağduruna, maktulüne ya da şüpheliye ulaşmanın yanında psikolojik ve sosyal yönü olan suç oranındaki azalmalara yönelmektir. Tam da bu bağlamda, adli bilimler ile danışmanlık tedbirinin yolunun kesiştiği; suça sürüklenen çocukların neden suça sürüklendiği, tekrar suça sürüklenmesini engellemek için neler yapılması gerektiği, yanlış ebeveyn tutumlarının nasıl düzeltileceği, toplumda kendine yer edinen, sağlıklı, çevresi tarafından kabul görmüş, kendini gerçekleştiren bireyler yetiştirmek amacı ile hizmet etmektedir. Bu araştırmada suça sürüklenen çocuk, mağdur çocuk, korunma ihtiyacı olan çocuk, tanık sıfatıyla dinlenen mağdur çocuk, tanık çocuk kavramlarının neler olduğu bu çocuklara uygulanan danışmanlık tedbirinin ne kadar işe yaradığı adli bilimlere etkilerinden nasıl fayda sağlanabileceği amacıyla araştırmalar yapılmıştır.

Keywords
Danışmanlık Tedbiri, Adli Bilimler, Suça Sürüklenen Çocuk, Mağdur Çocuk, Suç İşleme Nedenleri

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri