Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HİSARLI AHMET’TEN DERLENEN TÜRKÜLERİN MAKAMSAL YAPILARININ EZGİ ÇEKİRDEKLERİ YAKLAŞIMI BAĞLAMINDA İNCELENMESİ
Anadolu’da makam geleneği 15.yüzyıldan sonra gelişim göstermiştir. Varoluşundan itibaren bu gelenek birçok farklı yaklaşımla nazari bir teoriye dayandırılmaya çalışılmış, dolayısıyla değişik yorumlamalar ve analiz yöntemleri ortaya konmuştur. Bu analiz yöntemlerinden biri de ezgi çekirdekleri yaklaşımıdır. Ezgi çekirdekleri yaklaşımı tamamıyla ezgi oluşumunu inceleyen ve makam geleneğini herhangi bir nazari yönelimin etkisi altında kalmadan inceleme gücüne sahip olan bir analiz yöntemidir. Bu çalışmada ezgi çekirdekleri yaklaşımı dâhilinde Hisarlı Ahmet’ten derlenen “Altın Tas İçinde Kınam Ezdiler” adlı eser makamsal açıdan analiz edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen verilerde örnek eserin makam geleneğinin temelleri ile temas ettiği görülmüş, yerel ezgi üretimlerinin kadim makam kültürü ile olan ilişkisi ve yöresel benzerlik/farklılıklarla ilgili de bilgiler ortaya konmuştur.

Keywords
Kütahya, Hisarlı Ahmet, Ezgi Çekirdekleri Yaklaşımı, Makam Geleneği.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri