Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OSMANLI DEVLETİ’NİN AKDENİZ’DE KIŞ MUHAFAZASI
Osmanlı donaması her yıl mevsimi derya olarak adlandırılan dönemde Akdeniz seferini gerçekleştirmekteydi. Genellikle Mayıs ayının başlarından, Ekim ayının sonlarına kadar devam eden bu seferin ana amacı düşman, korsan ve deniz haydutlarının saldırılarına karşı Osmanlı sularının ve kıyılarının güvenliğinin sağlanmasıydı. Donanma hava koşullarının bozulmaya başladığı sonbaharda merkez üssüne, İstanbul’daki Tersane-i Amire’ye geri dönmekteydi. Ancak düşman ve korsan gemilerinin Osmanlı gemi ve kıyılarına yönelik saldırı tehdidinin bundan sonra kış mevsiminde de devam ediyor olması donanmanın Tersane-i Amire’ye döndüğü dönemde ayrı bir muhafaza tedbirinin hayata geçirilmesini gerektirmekteydi. Osmanlı Devleti bu amaçla, kış muhafazası için Akdeniz’e ayrıca gemiler görevlendirmekteydi. Bu bildiride Osmanlı Devleti’nin Akdeniz sularının korunması için kış muhafazasını nasıl gerçekleştirdiği açıklanmaktadır. Çalışmada ne tür gemilerin kış muhafazasıyla görevlendirildiği, bu gemilerin nasıl hazırlandığı, kış muhafazasının özel olarak belli bölgelerde yoğunlaşıp yoğunlaşmadığı gibi sorulara cevap verilecektir.

Keywords
Osmanlı Devleti, Akdeniz, Donanma, Kış Muhafazası

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri