Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KONUT TASARIM, PLANLAMA VE SUNUM BİÇİMLERİNDE KÜLTÜR ETKENİNİN İZMİT ÖRNEĞİNDE İRDELENMESİ
Türkiye, endüstrileşme ile birlikte hızlı kentleşme sürecine girmiş, göçle oluşan nüfus hareketliliği de görülmeye başlanmıştır. Diğer yandan, teknik, teknolojik gelişmeler inşaat sektörünü de etkilemeye başlamıştır. Nüfusun kentlerde yoğunlaşması bina ihtiyacını arttırmıştır. Kültürle oluşan geleneksel konutların; ruhu olan, insani yönü bulunan, ergonomik ölçülerde inşa edilmiş, çevreci, sürdürülebilir olma gibi meziyetlerinin günümüz konutlarında yeterince değerlendirilmediği görülmektedir. Konut kullanıcılarının kültürel ve sosyo-ekonomik yönleri gözden kaçırılmaktadır. Bir konutun, güven, mahremiyet, özgürlük, rahatlık gibi farklı duyguları tatmin etmesi ve sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşamın sürdürülmesine uygun tasarıma ve konut çevresine sahip olması gerekmektedir. Bu çalışma lisansüstü dönem çalışması olan doktora tezinden üretilmiştir. Kocaeli ili, İzmit merkez ilçesinde, geleneksel konut yerleşiminden başlayarak günümüz dâhil, piyasaya arz edilen konut projeleri, yerleşim ölçeği ve kültürel unsurlar bağlamında ele alınacaktır. Birey ve çevre özelliklerini her yönüyle değerlendirerek insanları hak ettikleri ve istedikleri ortamlarda yaşamalarını sağlayacak projelerin piyasaya arzında, nicelik değil niteliğin önemli olduğunun bir kez daha vurgulanması hedeflenmektedir. *Bu Çalışma Yazarın (Sibel ASLAN-Demirarslan), TC Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı - Mimari Tasarım Programında (16.06.2000 Tarih ve Diploma Numarası:538) “Günümüz Konut Tasarımı İçin; Kullanıcı-Tasarımcı Etkileşiminde Kültür Etkeninin İzmit Örneğinde İrdelenmesi ve Bir Yöntem Önerisi” İsimli Doktora Tezinden Üretilmiştir.

Keywords
Kültür / Konut / Tasarım / İzmit / Kullanıcı

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri