Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SURİYE’DEN GÖÇLE GELEN KADINLARIN CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR HAKKINDA BİLGİ DURUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ
Bu çalışma, Suriye’den göç ile gelen kadınların cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı olarak yapılan araştırmanın örneklemi Şubat- Nisan 2016 tarihleri arasında Mersin’de bir kamu hastanesi polikliniklerine başvuran 220 Suriye’li kadından oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırıcılar tarafından literatürden yararlanılarak hazırlanan anket formu türkçe bilen rehber aracılığıyla yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler ile değerlendirilmiştir. Çalışmamıza katılan Suriye’li kadınların yaş ortalaması 29.8 ± 9.4’dür %42.3’ü üniversite mezunu, %50.5’i geniş aileye sahiptir. Kadınların %98.6’sı HIV/AIDS, %58.6’sı hepatit B, %32.7’si sfiliz, %28.6’sı gonera (bel soğukluğu) bildikleri belirlenmiştir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma ve tedaviye yönelik kadınların sadece %35.9’u cinsel ilişki sırasında kondom kullanması gerektiğini ifade ettikleri belirlenmiştir.

Keywords
Suriye, Göç, Kadın, Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri