Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MOOC VİDEOLARININ TERCİH EDİLMESİNİ ETKİLEYEN UNSURLARIN VERİ MADENCİLİĞİ TEKNİKLERİYLE İNCELENMESİ
Çalışma MOOC videolarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken unsurların veri madenciliği yöntemleriyle ortaya çıkarılmasını amaçlayan nicel bir çalışmadır. Çalışma, bu unsurların belirlenmesine yönelik ölçeğin oluşturulup verilerin toplanması ve analiz edilmesi süreçlerinden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında YouTube’tan yayınlanan Khan Academy MOOC videoları ele alınmıştır. Bu videoların beğenme-beğenmeme, yorum ve görüntülenme sayısı bağımlı değişkenlerine ait ve genel karar ağaçları oluşturulmuştur. MOOC hizmeti verenlerin daha çok görüntülenebilecek, yorum alabilecek ve beğenilebilecek eğitim videolarını hazırlaması için bir karar ağacı modeli oluşturulmuştur. Çalışmada Gini ve C5.0 karar ağacı algoritmaları R programlama dili kullanılarak eğitim videoları veri setine uygulanmıştır. Videoların geneline yönelik karar ağacı modelinde yazılı unsurlar(YUN) kökünden yola çıkıldığı görülmektedir. YUN değerinin 0,8’den küçük olması videoların kötü olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Bu değerin büyük olması durumunda ise beğenme sayısının büyük rol aldığı görülmektedir. Çalışmanın bulgularına göre C5.0 algoritması en başarılı olup Gini algoritması kullanımında %70’in üzerinde başarım elde edilmiştir.

Keywords
Veri madenciliği; MOOC; eğitim videosu; Khan Academy; YouTube

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri