Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


PSİKANALİTİK BİR İNCELEME: AYLAK ADAM NEDEN ISSIZ ADAM DEĞİLDİR?
İlk baskısı 1959 yılında çıkan ve ilk zamanlar çok da popülarite kazanamayan Aylak Adam romanındaki C. ile 2008 yılında vizyona giren ve büyük ilgi çekmesinin yanı sıra pek çok tartışmaya sebep olmuş Issız Adam filmindeki Alper, yalnızlık ve yalnız yaşamakla ilgili ortaklık veya benzerlik kurma yanılsamasına sebep olan iki karakterdir. Aslında bu karakterlerden birisi toplumun hastalıklarının farkında, uzağında ve toplumsal kabullerin üstünde bir yalnızlık yaşarken; diğeri hastalıkların derinlemesine içinde ve toplumsal kabullerin altında kalmış bir yalnızlık yaşamaktadır. Bu çalışmada, yarım asırlık arayla toplumsal yaşama dâhil olan benzer görünümlü bu iki zıt karakterin, aylak ve ıssız olma sebeplerinin çeşitli kuramlar eşliğinde incelenmesi ve eserlerindeki karakterlerinin psikanalitik olarak karşılaştırılması amaçlanmaktadır.

Keywords
Aylak Adam, Issız Adam, psikanalitik analiz, yalnızlık

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri