Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OSMANLI YÖNETİMİNDEKİ YEMEN’DE İNGİLİZ SİYASETİ (BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN SONUNA KADAR)
Yemen, Memlukler’den önce mahalli idareciler tarafından idare edilirdi. Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı 1517’de fethi ile Yemen, Osmanlı hakimiyetine girmiştir.Yemen’in Osmanlı hakimiyetine girdiği sıralarda, bölgede Portekizli korsanlar tehlikesi vardı. Portekizlilerin bölgeye tamamen yerleşmesi durumunda Yemen ve Arap Yarapyarımadası ticari ve dini bakımdan tehlikeli bir sürece girebilirdi. Osmanlı Devleti böyle bir ortamın oluşmasına imkan vermemek için, Yemen’e hakim olmuş ve muhtemel tehlikeyi bertaraf etmiştir. Coğrafi ve dini bakımdan farklılıkların bulunduğu Yemen’e Osmanlılar tam anlamıyla 1539 tarihinde hakim olmuştur. Fakat Zeydiye mezhebini temsil eden imamlar yaklaşık bir asır Yemen’de bölgesel isyanlarını devam ettirmişlerdir. Osmanlı Devleti gereksiz yere gücünü tüketmek istemediğinden 1635’den 1849 tarihine kadar kuzey kesimler ve Şeyh Said bölgeleri hariç, geri kalan kısımları mahalli Zeydi imamların idaresine terk etmiştir. 1839 tarihinde Aden’in İngilizler tarafından işgali ile Osmanlı idarecileri bölgede siyasi değişiklik yapmanın gerekli olduğunu görerek, Yemen’e tamamen hakim olma siyaseti izlemeye karar vermişlerdir. Bu siyasete engel olan en önemli unsur ise İngilizler idi. Makalede 1839’dan Birinci Dünya Savaşı sonuna kadar Yemen’de Osmanlı-İngiliz siyaseti ele alınmıştır.

Keywords
Osmanlı Devleti, Yemen, İngilizler, Aden, Zeydiye İmamları,

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri