Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN AYAKKABI MARKA TERCİHLERİNİN İNCELENMESİ
Sporcular, rakipleriyle spor yaşamlarında karşılaşacakları zorlukları göz önüne aldıklarında bu zorlukları aşabilmek ve istediği başarı seviyesine ulaşabilmek için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu çalışmada öğrencilerin gelir düzeyleri, cinsiyet ve farklı bölümlerin marka tercihindeki önemi ve ayrıca marka tercihini etkileyen nedenlerin bilinmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda üreticiler satışlarında marka tercihlerini belirleyen hususları dikkate alarak pazarlama yapmalarının önemi anlaşılmış ve bu beklentiler doğrultusunda üretim çizgisi belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin marka tutumlarını ölçmeye yönelik hazırlanıp, Yavuz Selim Ağaoğlu tarafından geliştirilen tutum anketi toplamda 17 sorudan oluşup, öğrencilerin marka tercihlerini etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla Basit Rastgele Örnekleme Yöntemi ile 60 Spor yöneticiliği ve 40 Antrenörlük eğitimi alan toplamda 100 bireye uygulanmıştır. Çalışma sonucunda üründen memnun kalma, malzeme özelliği, radyodan işitsel olarak bilgi edinme ve marka tercihinde arkadaş önerisi gibi tutum maddelerinin cinsiyete göre önemli bir fark bulunmamıştır. Kredi kartı ile ödeme imkânı ve arkadaş tercihi tutum maddelerinde bayan bireylerin, erkek bireylere göre daha az oranda katıldığı, marka tercihinde arkadaş öneminin 4. Sınıfta okuyan öğrenciler için önemli bir fark yarattığı, ayrıca üründen memnun kalma, malzeme özelliği, medyadan bilgi edinme gibi tutumlarda harcama limitine göre tercih edilmesinde ise önemli bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir.

Keywords
Öğrenci, Marka, Tutum ,Ayakkabı

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri