Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNİN AYAKKABI MARKA TERCİHLERİNİN İNCELENMESİ
Sporcular, rakipleriyle spor yaşamlarında karşılaşacakları zorlukları göz önüne aldıklarında bu zorlukları aşabilmek ve istediği başarı seviyesine ulaşabilmek için farklı yöntemlere başvurmaktadırlar. Bu çalışmada öğrencilerin gelir düzeyleri, cinsiyet ve farklı bölümlerin marka tercihindeki önemi ve ayrıca marka tercihini etkileyen nedenlerin bilinmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda üreticiler satışlarında marka tercihlerini belirleyen hususları dikkate alarak pazarlama yapmalarının önemi anlaşılmış ve bu beklentiler doğrultusunda üretim çizgisi belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin marka tutumlarını ölçmeye yönelik hazırlanıp, Yavuz Selim Ağaoğlu tarafından geliştirilen tutum anketi toplamda 17 sorudan oluşup, öğrencilerin marka tercihlerini etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla Basit Rastgele Örnekleme Yöntemi ile 60 Spor yöneticiliği ve 40 Antrenörlük eğitimi alan toplamda 100 bireye uygulanmıştır. Çalışma sonucunda üründen memnun kalma, malzeme özelliği, radyodan işitsel olarak bilgi edinme ve marka tercihinde arkadaş önerisi gibi tutum maddelerinin cinsiyete göre önemli bir fark bulunmamıştır. Kredi kartı ile ödeme imkânı ve arkadaş tercihi tutum maddelerinde bayan bireylerin, erkek bireylere göre daha az oranda katıldığı, marka tercihinde arkadaş öneminin 4. Sınıfta okuyan öğrenciler için önemli bir fark yarattığı, ayrıca üründen memnun kalma, malzeme özelliği, medyadan bilgi edinme gibi tutumlarda harcama limitine göre tercih edilmesinde ise önemli bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir.

Keywords
Öğrenci, Marka, Tutum ,Ayakkabı

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri