Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İSKİLİP EVLERİNDE ALÇI SÜSLEMELER
İskilip, Çorum iline bağlı ilçedir. Şehirde bulunan kalıntılar,Frigler’denberi kesintisiz bir yerleşimin olduğunu gösterir. Şehir,Selçuklu ve Osmanlı döneminde vakıflarla büyüyerek gelişmiştir. İskilip’in önemli göç yolları üzerinde bulunmaması, kendine yeten ekonomik yapısı özgün bir doku yaratmıştır. Özgün dokunun araştırılmamış birçok mimari özellikleri bulunmaktadır. Bunların başında geleneksel ev mimarisi yer alır. İskilip tarihi evleri, Türk evinin genel özelliklerinin yanında, kendine has özelliklere sahiptir. Şehrin dış etkilere kapalı olması bu oluşumda önemli bir etkendir. Bu çalışmada “İskilip Şehri Ev Mimarisi” doktora tezi kapsamında yürüttüğümüz çalışmanın bir parçası olarak evlerdeki alçı süslemeleri incelenmiştir. Şehirde ev sayısının fazla olmasından dolayı tarihsel olarak sınırlandırılmıştır. İskilip’te 1950 öncesi yapılmış 90 ev çalışma kapsamı içerisine alınmıştır. İçerisine girebildiğimiz 74 ev, iç ve dış özellikleriyle; içerisine girilemeyen 16 ev ise cephe özellikleri ile değerlendirilmiştir.İskilip’te iç ve dış duvarlarda alçı süsleme zengin işçilikler gösterir. Evlerde kullanılan alçı sıvalar, süslemenin bulunduğu yerler, kullanılan teknik ve motifler irdelenmiştir

Keywords
İskilip, Ev, Alçı, Süsleme

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Haziran ayında yayımlanacak 37. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  6.ASOSCONGRESS

  Saygın Bilim İnsanları

  Sizleri 18-20 Nisan 2019 (www.asoscongress.com) tarihleri arasında Alanya Alaaddin Keykubat Üniversites ev sahipliğinde Alanya’da düzenlenecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

  Sempozyum kapsamında; Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi, Eğitim Bilimleri, Güzel Sanatlar Eğitimi, Ortaöğretim Fen ve Matematik Eğitimi, Özel Eğitim, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Okul Öncesi Eğitimi, Sınıf Eğitimi, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi alanlarında bildiriler kabul edilecektir.

  Sempozyum bünyesinde Poster sunumları için oturumlara da yer verilecektir. Poster sunum hazırlama kuralları için tıklayınız.

  Sempozyuma ulusal ve uluslararası düzeyde eğitim bilimleri alanında çalışmakta olan akademisyenler, yöneticiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, mezun öğrenciler ve sivil toplum kurum ve temsilcileri davetlidir.

  Alanya’da gerçekleşecek olan 6. Uluslararası Eğitim Bilimleri Sempozyumu’nda sizleri aramızda görmeyi bekliyoruz.

  Bildiri Özeti Gönderme Başlangıç:11. 12. 2018

  Bildiri Özeti Gönderme Bitiş: 08.03.2019

  Kabul Edilen Bildirilerin İlanı: 11.03.2019

  Sempozyum Ödeme Son Tarih: 18.03.2019

  Sempozyum Programının İlanı: 29.03.2019

  Sempozyum Başlangıç Tarihi: 18.04.2018

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri