Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ORHAN GENCEBAY BESTELERİNDE ÖNE ÇIKAN YÖRESEL BAĞLAMA TAVIRLARI
Orhan Gencebay, Türkiye müzik kültürü açısından çok önemli bir yere sahiptir. Gencebay bestecilik, ses/saz yorumculuğu ve aranjörlük konusundaki bilgi donanımıyla kendi kulvarındaki diğer sanatçılar arasında öne çıkmaktadır. Gencebay genellikle arabesk olarak adlandırılan müzik türüyle anılmasına rağmen gerek Türk müziği dinamiklerinden kopmaması ve gerekse bestelerinde çalgı müziğine genişçe yer vermesi hasebiyle -kendine has sentez müziksel anlayışıyla - enstrümantal müzik açısından da önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma Orhan Gencebay bestelerinde öne çıkan yöresel bağlama tavırlarının incelenmesine odaklanmaktadır. Araştırmada Gencebay bestelerinde ulusal ölçekte yaygın olan üç farklı yöresel bağlama tavrının ustaca kullanıldığı tespit edilmiş ve tespit edilen yöresel bağlama tavırları notaya alınarak THM repertuvarında kayıt altına alınmış -yöresel bağlama tavır içeren- türkülerle karşılaştırılmıştır. Araştırma doğrultusunda Gencebay’ın bestelerinde yer verdiği/icra ettiği yöresel bağlama tavırlarından hareketle bağlamadaki tematik çalım stillerine hâkim olduğu, bestelerinde THM kaynaklarından kapsamlı bir şekilde faydalandığı, bağlama icrasında hem geleneksel hem de kendine has teknikleri harmanlamasından dolayı icracılara yeni çalışma alanları sunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.

Keywords
Orhan GENCEBAY, Bağlama, Yöresel Bağlama Tavrı.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri