Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


HAFIZA KİMLİK VE ESTETİK BAĞLAMINDA ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR’IN ESERLERİNDE ŞEHİR
Şehir, sadece sosyolojinin ya da yerel yönetimlerin konusu olmayıp interdisipliner bir çalışma sahasıdır. Şehrin ana unsuru olan insanı ilgilendiren her alan, şehre dair katkı sunabilir. Bu alanlardan biri olan edebiyat, insanı ele alma tarzı, mekân okumalarına dair geliştirdiği kuramsal stratejiler, muhayyileyi aktif kılan unsurları ve eşyaya bakış biçimi ile şehrin tanımlanmasını sağlayan bir bileşen olarak dikkate değer veriler sunar. Edebiyat ve şehir ilişkisi bağlamında yapılacak incelemelerin, edebiyat araştırmalarının yanı sıra mimarî, yerel yönetimler, sosyoloji gibi alanların literatüründe de bir eksikliği gidereceği düşünülmektedir. Edebiyatın kalem darbeleriyle inşa ettiği şehirlerin yeryüzündeki karşılıklarını, geleceğin şehir tasarımında uygulanabilirlikleri açısından incelemek, ruhu olan ve insan odaklı şehirlerin inşasına katkı sağlayacaktır. Örneklerin Abdülhak Şinasi Hisar metinlerinden seçileceği bu çalışma, hâfıza ve kimlik mekânlarının önemine işaret etmekle birlikte, mazi düşüncesinin refakat ettiği şehir fotoğraflarından hareketle kent estetiğine dair tespit ve öneriler ortaya koyarken, edebiyatın sosyal bilimler içindeki işlevselliğine vurgu yapmayı amaçlamaktadır.

Keywords
Şehir, kent, hâfıza, kimlik, estetik, edebiyat, Abdülhak Şinasi Hisar.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri