Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AVRUPA BİRLİĞİ(AB)’NİN VE BAZI GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ENGELLİLERE YÖNELİK SOSYAL POLİTİKALARI VE SOSYAL HİZMETLERİ
Engellilere yönelik sosyal politikalar Birleşmiş Milletler (BM)’in çabalarıyla İkinci Dünya Savaşından sonra başlamış ve özellikle de 1970’li yıllardan sonra birçok ülkede engellilik konusu daha fazla önem kazanmıştır. Engelli bireylerin toplumdaki diğer bireyler gibi yaşamalarına olanak sağlamak için oluşturulan sosyal politikalar sayesinde de engelli bireyler de artık toplum ile iç içe yaşamaya başlamıştır. Dünyada giderek yükselen yaş ortalaması ve artan yaşlı nüfusu ile birlikte engelli nüfusu da artmakta ve bundan dolayı da engelli bireylere ve onların topluma kazandırılmasına hususuna verilen önem ile bu konudaki politikalar da giderek artmaktadır. Engelli hakları ile ilgili en önemli gelişme 2006 yılında imzalanan BM engelli hakları sözleşmesidir. Bu çalışmada Avrupa Birliği (AB)’nin ve bazı gelişmiş ülkelerin engelli bireylere yönelik düzenlemiş oldukları sosyal politikalara yer verilmiştir.

Keywords
Sosyal Politika, Engellilik, Engelli Hakları.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ekim ayında yayımlanacak 41. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri