Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İRAN-RUSYA İLİŞKİLERİNDE HAZAR SORUNU VE İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMI
Rusya’nın ve İran’ın temel dış politika dinamikleri olan Amerika Birleşil Devletleri’ne karşı tutum, bölgede güvenlik ve işbirliği ve küresel bazda da çok kutuplu bir dünya tesisi arzusu kendini, iki ülke arasında çeşitli alanlarda güçlü işbirlikleri olarak göstermiştir. Bunlar arasında tarihsel bağlama sahip iş birliği ve ilişki başlıkları vardır. Bu çalışmaya konu edilecek iki önemli başlık ise Rusya Federasyonu’nun İran’ın nükleer programına verdiği destek ve Hazar Denizi bölgesi özelinde iki ülkenin yaklaşımlarıdır. İran’ın nükleer programının başta ABD olmak üzere Batı devletleri nezdindeki durumu düşünülecek olursa, Rusya’nın İran’a verdiği desteği anlamak daha kolay olacaktır. İki ülkenin bölgesel işbirliği de bu desteğin sebeplerinin arka planını oluşturan diğer unsurlardır. Hazar Denizi Bölgesi meselesi ise daha girift ve daha çok taraflı bir meseledir. Kıyıdaş ülkelerin ve batılı devletlerin bölge üzerinde doğrudan veya dolaylı çeşitli tasarruf girişimleri bulunmaktadır. Bu da konuyu daha karmaşık hale getirmektedir. Bu çalışmada bu iki başlık ayrı ayrı olarak ele alınıp incelenecektir.

Keywords
Rusya, İran, Nükleer Program, Hazar Denizi Bölgesi

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri