Home  |  Imprint   |  News  |  Contact

Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AHMET RIZA BEY VE POZİTİVİZM
Paris’te Auguste Comte’un pozitivizminden etkilenen Ahmet Rıza Bey, pozitivist akımı Türkiye’ye taşıyan kişidir.Pozitivizmin Rıza Bey’i bu denli etkilemesinin temel sebebi, Comte’un 1789 İhtilâli sonrası Fransız toplumu için yaptığı çözümlemenin, 19.y.y. Osmanlı toplumunun tahlili için uygun olduğunu düşünmesidir. Comte, İhtilâlden sonra Fransız toplumunun karşılaştığı temel sorunun İhtilâlin yol açtığı manevi boşluktan kaynaklandığını düşünerek, bu sorunun entelektüel ve ahlaki bir önderlikle aşılabileceğine inanmış, değişen toplum hayatına yön verme eğiliminde düzen ve ilerleme formülünü esas almış, ihtilâlciliği reddederek ilerlemenin ancak düzen içerisinde gerçekleşebileceğini vurgulamıştır. Bir bunalım dönemi geçiren Osmanlı toplumunun yeni bir sarsıntıya dayanamayacağını düşünen Ahmet Rıza’ya Comte’un akılcı ve evrensel ilkelere göre kurulmuş bir pozitif toplum ütopyasının yön verdiği pozitivist siyaset öğretisi cazip gelmiştir.

Keywords
Pozitivizm, modernleşme, terakki, nizam, ittihat.

Advanced Search


Announcements

  PROF.DR.TARIK ÖZCAN ARMAĞANI

  Dergimizin Ekim 2019 sayısı, Prof. Dr. Tarık ÖZCAN hocamıza armağan olarak yayımlanacaktır. Bu sayının editörlüğü Dr. Öğr. Üyesi Taner NAMLI ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk GÜLER tarafından yapılacaktır. Değerli çalışmalarınızı bekliyoruz. SOBİDER Editörlüğü


  MAKALE KABULÜ

  Ağustos ayında yayımlanacak 39. sayımız için makale kabulleri devam etmektedir. Sisteme eklenen makaleler hakem sürecinden geçerek yükleme sırasına göre yayımlanacaktır.


  7.ASOSCONGRESS

  Sizleri 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan 7. Uluslararası Asos Congress Eğitim Bilimleri Sempozyumu’na davet etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

   

  free discount coupons open abortion pill reviews


Adres :İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü MALATYA
Telefon :05052299830 Faks :
Eposta :editorsobider@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri